Spil'e İsviçre modeli

Gündem
Spil'e İsviçre modeli
 

DEVLET Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü, Manisa'daki 1513 rakımlı Spil Dağı'nı turizmde önemli bir merkez yapmak için özel bir gölet projesi geliştirdi. 2019 yılı sonunda tamamlanacak reklarasyon göletinin, Spil'in güzelliğine güzellik katıp, bölgeye gelen turist sayısı katlamasının beklendiği bilidirildi.

Doğal güzellikleri kadar mitolojik tarihi ve yılkı atlarıyla da meşhur Spil Dağı, yayla turizminin Ege'deki yeni merkezi oluyor. Spil Dağı Milli Parkı'na tıpkı İsviçre Alpleri gibi onbinlerce yerli ve yabancı turist çekmeyi hedefleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 1513 rakımlı dağın zirvesine özel bir gölet yapılması talimatı verdi. Projesi DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'nce hazırlanan reklarasyon göletinin ihale süreci tamamlandı ve inşaat aşamasına geçildi.

Membran üzeri beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilecek 'Atalan Reklarasyon Göleti'nin gövde yüksekliği 3 metre olacak. 15 bin metreküp su tutacak turizm amaçlı göletin çevresine ise yürüyüş ve bisiklet yolları ile piknik alanları inşa edilecek. 2 milyon 500 bin liraya ihale edilen Gölet, 700 iş günü içinde bitirilecek ve 2019 yılı sonunda hizmete açılacak.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'nce yürütülen gölet projesinin, tamamlandığında Spil'in güzelliğine güzellik katacağı, bölgeye sadece Manisa ve İzmirliler'in değil kış ve yayla turizmini tercih eden yerli ve yabancı onbinlerce turistin gelmesinin hedeflendiği bildirildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.